Kolesterolle ilgili doğru bilinen yanlış

  • Ana Sayfa
  • Kolesterolle ilgili doğru bilinen yanlış
Kolesterolle ilgili doğru bilinen yanlış
Klinik deneyler, şeker hastalarını kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskine karşı korumadığını gösterdi.Abone ol

Klinik deneyler, şeker hastalarında iyi kolesterolü artırmanın ve tansiyonu normal seviyeye indirmenin, şeker hastalarını kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskine karşı korumadığını gösterdi.

ABD hükümeti tarafından finanse edilen "Action to Control ersağ üyelik Cardiovascular Risk in Diabetes" (ACCORD) adlı geniş bir araştırmanın çerçevesinde, ABD ve Kanada'da yaşayan, 40 ile 79 yaş arasındaki 10 binden fazla şeker hastası üzerinde yapılan iki önemli klinik deneyin neticeleri bugün yayımlandı.

Bu hafta sonu ABD'nin Georgia eyaletindeki Atlanta kentinde Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin 59'uncu yıllık konferansında açıklanan neticelere göre, hastalar 5 yıl boyunca iki antilipemik ilaç grubu olan statin ve fibrat kombinasyonu tedavisine tabi tutuldu ve tansiyonları normal seviyeye indirildi.

Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol yani "kötü kolesterol" (LDL) düzeyini düşüren en etkin ilaçlar statinlerdir. Fibratlar ise yüksek yoğunluklu lipoproteinleri yani "iyi kolesterol" (HDL) düzeyini artırır.

Deneyleri yürüten yetkililerden ve New York Columbia Üniversitesinden Profesör Henry Ginsberg, deneylerin, statin ve fibrat kombinasyonu tedavisinin risk taşımadığını ama bu tedavinin şeker hastalarında kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini ve bu hastalıklara bağlı olan kalp krizi ve beyin damarlarının tıkanması riskini ortadan kaldırmadığını gösterdiğini vurguladı.Kategori : SAĞLIK