Bihter ve Behlül sınav sorusu oldu

  • Ana Sayfa
  • Bihter ve Behlül sınav sorusu oldu
Bihter ve Behlül sınav sorusu oldu
Sonunda bu da oldu!..Aşk-ı Memnu sınavlara da ilham oldu... KPSS sınavında memur adaylarına Bihter ve Behlül soruldu...Abone ol

Kanal D’de reyting rekorları kıran ’Aşkı Memnu’ dizisindeki başkahramanlar . KPSS deneme kitapçığında Behlül’ün Bihter’i banyoda gördüğü şampuan kokusunun ne anlama geldiği soruldu

Başrollerini Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı, çok konuşulan ve bir o kadar da tartışılan dizi ’Aşkı Memnu’ bir yayınevinin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için hazırladığı deneme kitapçığındaki psikoloji sorularına konu oldu. İhtiyaç Yayıncılık Türkiye Geneli 3. Denemesindeki psikoloji sor utah seo uları arasında 18. ve 19. sorularında Aşkı Memnu’ya yer verdi. Farklı sorular hazırlamasıyla ünlü İhtiyaç Yayıncılık kitapçıkta Behlül’ün yengesi Bihter’i banyoda uygunsuz bir vaziyette gördüğünde aldığı şampuan kokusunu daha sonraki bir zamanda ne zaman duysa telaşa kapılmasının ne tür bir uyarıcı olduğunu sordu.

ZİHİN ÇİVİSİ TAKTİĞİ

Son zamanlarda internette çok fazla kişinin birbirine mail yoluyla yolladığı bu dikkat çeken soruyu hazırlayan İhtiyaç yayıncılık Gelişim ve Öğrenme Psikolojisi Zümre Başkanı Dr. Muhammet Genç, öğrenme psikolojisinde, söz konusu öğrencilerin konuyu daha iyi anlamaları ve hatırlamaları için yazılan sorular hazırladıklarını belirterek şu açıklamada bulundu: “Bu tarz sorularla öğrenme psikolojisi kavramları güncel hayatla ilişkilendirilerek öğrenme kolaylaştırılmaktadır. Biz buna ’zihin çivisi tekniği’ demekteyiz. Daha önce de Kurtlar Vadisi ile Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti ile ilgili bu tür sorular sorulmuştur. Öğrencilerden olumlu dönüşler alındığı için bu yöntem tekrar kullanılmıştır.”

İŞTE O SORU

“Behlül, dayısı Adnan, onun genç ve güzel karısı Bihter ve dayısının çocukları Nihal ve Bülent ve onların dadısı Deniz Hanım ile aynı köşte yaşamakta olan ahlaksız bir adamdır. Behlül’ün yengesi Bihter bir gün köşkün üst katındaki banyoda yıkanmak ister, ancak banyonun kapısını kilitlemeyi unutur. Bu durumdan haberi olmayan Behlül de banyoya girer. Behlül önce Bihter’in her zaman kullandığı şampuanın kokusunu algılar sonra da Bihter’i uygunsuz vaziyette görür. Bu istenmeyen bir ilişkinin başlangıcı olur. Bu yaşantıdan sonra Behlül ne zaman Bihter’in şampuanının kokusunu duysa telaşlanma tepkileri göstermeye başlar.”

18. Yukarıda verilen örnekte Bihter Behlül için ne tür bir uyarıcıdır?

a)Nötr b) Koşullu c) Şartsız d) Baştan çıkarıcı e) Şartlı (doğru cevap)Kategori : GÜNCEL