Roman vatandaşlara 100 TL'ye ev

Roman vatandaşlara 100 TL'ye ev
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, roman vatandaşlara ayda 100-102 taksitle peşinatsız ev vereceklerini söyledi. Abone ol

Başbakan Erdoğan, Roman vatandaşların sorunları kapsamında, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in koordinatörlüğünde Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlene toplantıda yaptığı konuşmada, ülkenin çeşitli illerinde TOKİ tarafından Roman vatandaşlar için üretilen konutları tanıttı.

Başbakan Erdoğan, Romanları çadırlarda ve derme çatma binaların içinde görmek istemediklerini dile getirerek, Romanların insanca yaşamasını istediğini kaydetti.

Barkovizyondan Roman vatandaşların oturduğu mevcut evleri ile onlar için üretilen yeni projeleri gösteren Erdoğan, Türkiye'nin her bölgesinde Roman vatandaşları için bu tür konutlardan yapacaklarını söyledi.
Roman vatandaşların mevcut oturdukları yerlerde oturmaya layık olmadıklarını dile getiren Erdoğan, hazırlanan projelerin ''bir zemin iki kat ve zemin 1 kat'' olarak h anti seo çalışması azırlandığını belirtti.

Konutların yanında okul, sosyal donatı alanı ve alış veriş yerlerinin de olacağını belirten Başbakan Erdoğan, ''Bunları Roman vatandaşlarımıza peşinatsız ayda 100-120 TL taksitle 20 yıl vadeyle vereceğiz. Derdimiz şu, 'yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz'. Halkın önündeki engelleri kaldıracağız. 'Ben de insanım, insanca yaşamak hakkımdır' diyene hakkını iade edeceğiz. Bu bir lütuf değil, sadece AK Parti iktidarı olarak hakkını kendisine vermektir.'' diye konuştu.

Erdoğan, halkın efendisi değil, hizmetkârı olduklarını ve farklarının da bu olduğunu söyledi. Hiçbir zaman bu hizmetkârlığın kendilerine farklılık getirmeyeceğini, yola devam edeceklerini belirten Erdoğan, süratle bu çalışmaları başlatacaklarını, 1 yıl ile 16 ay arasında konutları teslime başlayacaklarını bildirdi.

Erdoğan, şöyle devam etti; "Roman vatandaşlarımızın meselesi bizim meselemizdir dedik. Bu kardeşiniz, Kasımpaşa'da, Dolapdere'de, Hacıhüsrev'de, Yenişehir'de Roman kardeşlerimle bir arada büyüdü. Birlikte futbol oynadık. Sokağı birlikte öğrendik. Çamuru beraber tanıdık. Acıyı da hüznü de kederi de sevinci de hep birlikte yaşadık. O nedenle bir kez daha ifade ediyorum. Sizin meseleniz benim de meselemdir.
Şimdi menzile ulaşmak için yola çıktık. Şimdi artık menzilin bir parçasıyız. Her sorunu çözmek için gayret gösteriyoruz. Şunu asla unutmayın, asla Gaziosmanpaşa'nın Sarıgölü'nde camideki bir vatandaşa 'safın arkasına geç' demeye kimsenin hakkı, salahiyeti yoktur. Bu ülkenin her bir ferdi, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Bu ülkede hiç kimseye ama hiç kimseye uçuk muamelesi yapılamaz. Hele benim Roman kardeşlerime uçuk muamelesi yapılmasına, onların ayrımcılığa dışlanmaya maruz bırakılmasına bizim tahammülümüz olamaz.''

Başbakan Erdoğan, Kasımpaşa Kulaksız'daki Roman vatandaşların kendilerine 'hayır' dememelerini isteyen Erdoğan, o bölgeyi de projelendirip planlayarak buradaki mevcut evlerin yıkılıp, yerine yenilerini yapmalarını ve böylece çocukluğundaki arkadaşların gelip bu evlerde oturmalarını istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, zaman içinde sorunları hep birlikte çözeceklerini belirterek, ''Bu yoksulluğu, eğitimsizliği bitireceğiz. Devlet kadrolarında 'Roman vatandaşlarına yer yok' diye ilkel zihniyeti ayaklar altına aldık, alıyoruz. O zaman sadece yol almakla kalmayacağız. Menzile de ulaşacağız. Bu ülke hepimizin, geçmişi birlikte inşa ettik, geleceği de sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Milli birlik ve kardeşlik projelerimiz bu ülkenin ekonomisini huzurunu, istikrarını pekiştirecek bir devlet projesidir. Bu devlet projesinin muhatabı millettir, sizsiniz. Bu projeyi sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz.'' diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 4 vatandaşa nüfus cüzdanları ve evlilik cüzdanlarını verdi.Kategori : GÜNCEL