Karamehmet Digitürk'ü satıyor mu?

  • Ana Sayfa
  • Karamehmet Digitürk'ü satıyor mu?
Karamehmet Digitürk'ü satıyor mu?
Karamehmet zordaki DİGİTÜRK'ü gözden çıkardı mı? DİGİTÜRK'e kim göz dikti? Abone ol

Karamehmet zordaki DİGİTÜRK'ü gözden çıkardı mı? DİGİTÜRK'e kim göz dikti?

KARAMEHMET ZORDAKİ DİGİTÜRK’Ü AMERİKAN FOX GRUBA SATMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Digitürk son zamanlarda büyük sıkıntılarla boğuşuyor.

Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun kararından nasıl kurtulacağı belli değil. Lisansının iptalinin bile gündeme geleceği konuşuluyor. Bu şartlar altında Mehmet Emin Karamehmet’in Amerika’nın dev medya kuruluşlarından FOX Gruba, Digitürk’ü satmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

İşte bu şartlar altında Karamehmet'in, Digiturk'u istediği konuşulan FOX grupla Digiturk'u satmak için masaya oturabileceği konuşuluyor.

Daha önceden TMSF'ye olan borcunu ödemekte oldukça zorluk çeken ve elinde bulunan Yapı Kredi Bankasını satmak zorunda kalan Karamehmet'in Digiturk'ü de satarak TURKCELL ile yola devam etme kararı alacağı konuşulanlar arasında...

Yeni Şafak Gazetesi 2 Şubat’ta bir haber yayınlamış, Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun kararını sayfalarına taşımıştı. Bu haber Karamehmet'i oldukça zora sokacağa benziyor.

İşte o haber

Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK), Digitürk'ün lisansını devretmeyerek işletmeci gibi davrandığını, bu nedenle yapılan incelemede çıkan 329 milyon liralık ÖİV matrah farkının ödenmesi gerektiğini bildirdi. Mal hotel reklamları iye Bakanlığı ise Digitürk'ün üyelik için gönderdiği yeni sözleşmesinde "Uydu Platform Hizmeti bedeli aylık, KDV ve Özel İşlem Vergisi dahil 2,75 liradır" taahhüdünde hizmet karşılığında 40 lira tahsilat yapan Digitürk'ün yüzde 15'lik ÖİV'nin 6 lira olması gerekirken nasıl 2,75 lira olduğunu takibe aldı.

BTK, Digitürk'ün lisansını devretmeyerek işletmeci gibi davrandığını, bu nedenle Maliye Bakanlığı'nca yapılan incelemede çıkan matrah farkının tahsil edilmesi gerektiğini bildirdi.

MATRAH FARKI TAHSİL EDİLİYOR

Mehmet Emin Karamehmet'in sahibi olduğu Digitürk, 2005 yılında Digital Platform İletişim A.Ş'de olan yayın lisansını yeni kurduğu Digital Platform Teknoloji A.Ş'ye devrederken, abonelerini devretmemesi ve yüzde 15 oranındaki ÖİV'yi kaçırdığı gerekçesiyle, Gelirler Kontrolörleri tarafından incelenmişti.

İncelemede, 2006 yılında tahakkuk eden vergi üzerinden 329 milyon lira matrah farkı bulunmuştu. BTK'nın geçtiğimiz ay yaptığı incelemede, vergi mahkemesinde matrah farkına ilişkin lehine karar çıkan ve Danıştay'da görüşülmekte olan dava ile ilgili olarak Digitürk'ün lisansını devretmeyerek işletmeci gibi davrandığını tespit etti. EKSİK

FATURA, EKSİK ÖİV BAŞLADI

Digitürk Platform İletişim A.Ş olarak sürdürülen yayıncılık, daha sonra kurulan Digital Platform Teknoloji A.Ş üzerinden yapılmaya başlandı.

Ancak, kontrolörler daha önce Digital Platform İletişim A.Ş üzerinden aylık ortalama 27 milyon liralık ÖİV beyanının, Teknoloji A.Ş'ye geçmesiyle birlikte aylık 2 milyon liraya düştüğünü fark etmesi üzerine inceleme başlattı. İncelemelerde, Digitürk Platform İletişim A.Ş, uydu işletmecisi olmadığını belirtirken, teknik altyapı ile birlikte abonelik hizmetlerini de Teknoloji A.Ş'ye devretmediği ortaya çıktı. Üstelik abonelerini yeni kurduğu şirkete devretmeyen Digitürk Platform İletişim A.Ş, kestiği abone faturalarına bu vergileri yansıtarak, haksız kazanç sağladı. Tüm yayıncı kuruluşlardan kurum masraflarına katılım payı adı altından bir katkı payı alan BTK ise Digitürk'ün incelemesi sırasında ruhsat devredilmeyen Teknoloji A.Ş'den ÖİV'nin alınması gerektiği yönünde değerlendirme yaptı.

BTK MALİYE'YE BİLDİRECEK

BTK'nın bu kararında hatalı olduğu şimdi ortaya çıktı. BTK, geçen aylarda yeniden bir inceleme yaptı. BTK incelemesi sonucunda Digitürk'ün ÖİV matrahı davasında durumu değiştirebilecek bir karar aldı.

BTK'nın kararında şu tespitler yapıldı: "Lisansını devretmeyen Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş tarafından tahsil edilen bedeller üzerinden kurum masraflarına katkı payının hesaplanarak alınması. Fatura keserek gelirler elde eden İletişim A.Ş'den bu döneme ilişkin ÖİV'nin tespit edilmesi ve tahsili için Maliye Bakanlığı'na bilgi verilmesi."

Önceki cezaları Mehmet Emin Karamehmet'e daha önce de TMSF tarafından ceza kesilmişti. 2008 yılında Karamehmet'in Interbank'ı satmadan önce kredi kullandığını tespit eden TMSF harekete geçmiş Bankanın satışı sırasında tarafların 'özel bir anlaşma' yaptıklarını farkeden Fon, Karamehmet'e yarım milyar dolarlık ceza kesmişti.

40 liralık tahsilâta 2.75 KDV olur mu?

Digitürk, geçen aydan itibaren abonelerine yeni bir sözleşme göndermeye başladı. Maliye Bakanlığı da Digitürk'ün üyelik için gönderdiği sözleşmeyi incelemeye aldı. Sözleşmede, yürürlüğe giren "Elektronik Haberleşme Kanunu" yönetmelikleri kapsamında hizmet veren iki şirketle de, yani Digital Platform İletişim A.Ş ve Digital Platform Teknoloji A.Ş, ayrı ayrı sözleşme yapılması şartına yer veriliyor. Sözleşmenin ücret ve ödeme koşullarını düzenleyen 6'ncı maddesinde KDV ve ÖİV'nin oldukça düşük tutulduğu gözleniyor. Söz konusu maddede şöyle deniliyor: "DPT Uydu Platform Hizmeti bedeli aylık, KDV ve Özel İşlem Vergisi dahil 2,75 liradır. Abone, sözleşme kapsamında uydu platformundan iletilecek ÜRÜN bedelini, ÜRÜN SAĞLAYICI'ya ödeyecektir."

Verilen hizmetin bedeli karşılığında 40 TL tahsilat yapılırken, yüzde 15 oranındaki ÖİV'nin 6 lira olması gerekirken, hem KDV hem de ÖİV'nin nasıl 2.75 TL olacağı Maliye'nin incelemesiyle ortaya çıkacak.Kategori : GÜNCEL