O savcıdan Kılıçdaroğlu emri!

  • Ana Sayfa
  • O savcıdan Kılıçdaroğlu emri!
O savcıdan Kılıçdaroğlu emri!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya çıkardığı belge savcı Osman Şanal'ı çok kızdırdı. Şanal hemen aslarına emir verdi. Abone ol

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin isim ve adres kısmı boş halde arama kararı verdiğine ilişkin belgeyi açıklamasının Erzincan soruşturmasını yürüten Savcı Osman Şanal’ı kızdırdığı ortaya çıktı. Şanal "Kılıçdaroğlu'na belgeyi sızdıran kim, bulun" emrini verdi.

Erzincan iddianamesinin eklerinde yer alan bir belgeye göre, Erzincan Merkez Komutanlığı’na resmi bir yazı gönderen Savcı Şanal, arama kararını Kılıçdaroğlu’na sızdıran görevlinin bulun Silis kumu up kimlik bilgilerinin başsavcılığa gönderilmesini istedi.

İVEDİ BİLGİ VERİN!

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Aralık 2009 günü TBMM’de yaptığı basın toplantısında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen bir arama kararını basın mensuplarına dağıtmış ve kararda boş bırakılan isim ve adres kısmına istenilen kişinin koyulabileceğini belirtmişti. Hamiline çeke benzettiği kararın ilgili yasa hükmünü ihlal ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin Adalet Bakanı ve Başbakan’dan açıklama beklediklerini kaydetmişti.

Kılıçdaroğlu’nun beklediği cevap 1 gün sonra Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş’tan gelmişti. Arama kararının boş ve dolu örneklerini basına dağıtan Kuş, hâkim tarafından verilen arama kararının usul ve kanuna uygun olduğunu söyleyerek, soruşturmanın gizliliği nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiğini belirtmişti.

Kamuoyunda tartışma yaratan bu durumun Savcı Osman Şanal tarafından da soruşturma konusu edildiği Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasına yönelik hazırlanan iddianamenin ekleriyle ortaya çıktı. İddianamenin eklerinde yer alan bir belgeye göre, Kılıçdaroğlu’nun basın açıklamasından 2 gün sonra Erzincan Merkez Komutanlığı’na bir yazı yazan Savcı Şanal, yazıyı sızdıran kişilerin bulunmasını istedi.
Arama ve el koyma kararının uygulanması için Erzincan Askerlik Şubesi’ne faks çekildiğini ifade eden Şanal, “bu mahkeme kararının Kılıçdaroğlu’nun eline geçtiğini, milletvekilinin de karar aslını araştırmadan sanki mahkemenin boş karar imza attığı yönünde” basına açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

“Kararın milletvekiline ve/veya başka birime hangi görevlinin ulaştırdığının önemle araştırılması”nı talep eden Savcı Şanal, bu görevlinin hakkında yasal işlem yapılacağını belirterek, Merkez Komutanlığı’ndan ivedi olarak görevlinin açık kimlik bilgilerini istedi.Kategori : GÜNCEL