İtalya'da deprem tartışması

İtalya'da deprem tartışması
Depremlerin önceden tahmin edilip edilemeyeceğine ilişkin tartışmaları da tetikledi.Abone ol

İtalya'da radon gazı konusunda yapılan yeni bir araştırma, depremlerin önceden tahmin edilip edilemeyeceğine ilişkin tartışmaları da tetikledi.

Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) ve Roma Üç Üniversitesi tarafından montana seo yapılan araştırmanın sonuçları, radon gazının, fay hatlarındaki hareketliliği izleme açısından önemli bir gösterge olduğunu teyit etti.
INGV, Geophysical Research Letters'de (GDL) yayımlanacak araştırma sonuçlarına ilişkin basın bildirisinin, "radon gazı sayesinde depremin öngörülebileceği" biçiminde yanlış yorumlanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Radon konusundaki araştırmalar önemli olmakla birlikte, deprem tahmini henüz mümkün değil" görüşünü savundu.
INGV'nin açıklamasında, sismik ve volkanik hadiseler öncesinde radon gazındaki anomalileri yorumlama konusunda özellikle son on yıldaki ilerlemelerin, deprem tahmininin mümkün olduğu biçimde yorumlanmaması gerektiğine işaret edildi.
Açıklamada şöyle denildi:
"GRL'de yayınlanacak makale de dahil olmak üzere, bu alanda şu ana dek kaydedilmiş ilerlemeler, gezegenimizin sırlarını daha iyi anlamamızı sağlamakla birlikte, depremler konusunda deterministik öngörü sağlayacak bir yöntemi henüz mümkün kılmamıştır."Kategori : DÜNYA