Ankara'da 200 film birden!

Ankara'da 200 film birden!
30 ülkeden 200'ü aşkın filmin gösterileceği 21. Ankara Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. Abone ol

Filiz Akın ve Gülten Akın'ın 'Onur Ödülü' alacağı festivalin Ulusal Uzun Film bölümünde Türk sinemasının son dönem filmleri yarışacak. 10 gün sürecek festivalde 2,5 TL'ye bile seanslar var.

21. Ankara Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. Halkbank'ın ana sponsorluğunda 11-21 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 30 ülkeden 200'ü aşkın film gösterilecek. Festivalde, Haneke, Angelopoulos, Kitano gibi ünlü yönetmenlerin son filmlerinin yanı sıra Brezilya sinemasıyla ilgili özel bir bölüm ve "İktidar ve İsyan" başlığı altındaki bir seçki gösterilecek. Festival Bunuel, Kurusowa ve Rohmer gibi usta yönetmenleri de filmleriyle anıyor.

Ulusal ya south california seo rışmada 11 Türk filmi var

Ulusal Uzun, Kısa ve Belgesel yarışmalarının yer alacağı festivalde, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Filiz Akın'a, Sanat Çınarı Ödülü şair Gülten Akın'a, Kitle İletişim Ödülü ise televizyoncu-yazar Yekta Kopan'a verilecek.

10 gün boyunca Ankara'yı renklendirecek Alman sinemacı Harun Farocki, Oscar ödüllü Pierre Bismuth, yapımcı Sandy Lieberson ve Gerard Labady gibi isimler çeşitli atölye çalışmaları, söyleşi ve panellere katılacak. Ulusal Uzun Film Yarışması'nda Türk sinemasının son dönemde çekilen önemli filmleri yarışıyor. Hem izleyici hem de jüri karşısına çıkacak filmler şöyle: 11'e 10 Kala (Pelin Esmer), Acı (Cemal Şan), Başka Dilde Aşk (İlksen Başarır), Büyük Oyun (Atıl İnaç) İki Dil Bir Bavul (Orhan Eskiköy-Özgür Doğan), Kako Si? (Özlem Akovalıgil), Kara Köpekler Havlarken, (Mehmet Bahadır Er-Maryna Gorbach) Köprüdekiler (Aslı Özge), Orada (Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu), Çıngıraklı Top (Mahir Egemen Ertürk) ve Deli Deli Olma (Murat Saraçoğlu).

Jüri üyeleri Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel ve Hasan Ali Toptaş'tan oluşan yarışmaya başvuran filmler En İyi Film, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülleri dahil olmak üzere 16 ayrı ödül için yarışacak.

Ankara Uluslararası Film Festivali, geçen yıl başlattığı indirimli fiyat uygulamasını bu yıl da devam ettiriyor. Festivalde, 12.00 seansları 2,5 TL, 14.30 ve 17.00 seansları 5 TL, 19.15 ve 21.30 seansları ise 10 TL olacak. Festival biletleri Biletix ve festival gişelerinde. Gösterimler Batı Sinemaları, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara'da gerçekleşecek. (www.filmfestankara.org.tr)


Festival seçkisi

Fedai (Akira Kurosawa)
Baader Meinhof Yargılanıyor (R. Hauff)
İsyan (Gillo Pontecorvo)
Trans Halindeki Ülke (Glauber Rocha)
Akhilleus ve Kaplumbağa (Takeshi Kitano)
Beyaz Bant (Michael Haneke)
Cennet Batıda (Costa-Gavras)
Suç Ordusu (Robert Guédiguian)
Zamanın Tozu (Theodoros Angelopoulos)
Afyon Savaşı (Siddiq Barmak)
Arkabahçe (Carlos Carrera)
Öteki Yaka (George Ovashvili)
Nisan Gözyaşları (Aku Louhimies)
Kuduz Köpek Johnny (Jean-Stéphane Sauvaire)
Kırmızı Adamların Toprağı (Marco Bechis)
Archibaldo De La Cruz'un Suçlu Yaşamı (Luis Buñuel)Kategori : MAGAZİN