Tüp bebekte ikiz-üçüz yasağı

  • Ana Sayfa
  • Tüp bebekte ikiz-üçüz yasağı
Tüp bebekte ikiz-üçüz yasağı
Sağlık Bakanlığı riskli görülen çoğul gebelikleri önlemek amacıyla yönetmelik çıkardı.Abone ol

Sağlık Bakanlığı tüp bebek tedavisine yeni sınırlamalar getirdi. Bugüne kadar yalnızca dördüz gebelik konusunda yasak vardı. Ancak yeni bir yönetmelikle ikiz ve üçüz gebelikler de kurallara bağlandı.

Yönetmelik, geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete'de yayınlandı. Türkiye'de dünyaya gelen tüp bebeklerin yüzde 50'si tek, yüzde 45'i ise ikiz olarak doğuyordu. Yüzde 5 oranında ise üçüzler dünyaya geliyordu. Oysa ikiz ve üçüz ora en iyi reklam ayarları nının yüzde iki olması gerekiyordu. Çoğul gebelik doğum riskini, özellikle de erken doğumları artırıyor. Bu nedenle ailelerin izniyle bebeklerden biri anne karnında kalbine iğne yapılarak öldürülüyor. Etik açıdan en tartışmalı konulardan biri olarak kabul edilen bu yöntem diğer bebeğin yaşam şansını artırırken, gebelik kayıplarına da yol açabiliyordu.

ÜÇ KEZ DENEYEN HARİÇ

Sağlık Bakanlığı, bunların önlenmesi için yeni yönetmelik hazırladı. Tüp bebek merkezleri, 35 yaşından küçük anne adaylarına yalnızca bir tek embriyo nakledebilecek. Böylece tek yumurta ikizi dışında ikiz bebekler dünyaya gelemeyecek. Ancak orta yaştan önce üç kez tüp bebek yöntemi denediği halde başarısız olan anne adaylarına iki embriyo nakledilebilecek. 35 yaşından sonra ise en fazla iki embriyo nakledilebilecek. Bakanlık tüp bebek merkezlerini artık özel bir bilgisayar programı ile izleyecek.

Her işlemin ve sonuçta oluşan gebeliğin takibi yapılacak. Tüp bebek merkezleri annelere fazla embriyo nakledip çoğul gebelik oluşmasına yol açarlarsa 15 gün yeni hasta kabul edememe, ikinci tekrarlarında bir ay yeni hasta alamama cezası alabilecek. Bu yaptırım, ruhsat iptaline kadar varabilecek. Tüp bebek uygulamalarından sonra tüm dünyada ikiz ve üçüzlerin sayısı yüzde 500 arttı. Bunun üzerine tüm dünyada ülkeler kendi önlemlerini almaya başladı. Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği sınırların bir kısmı Kuzey Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Embriyo sayısındaki bu sınırlamanın Türkiye'de tüp bebek başarı oranını düşürmesi, ancak sağlıklı tüp bebek doğumlarını artırması bekleniyor.Kategori : SAĞLIK