Dikkat! Bu çorba felç yapıyor!

  • Ana Sayfa
  • Dikkat! Bu çorba felç yapıyor!
Dikkat! Bu çorba felç yapıyor!
Türk sofralarının vazgeçilmez lezzeti çorbadaki risk ortaya çıktı. Tabii ki anne eliyle yapılan çorbalarda değil... Abone olMarketlerde satılan hazır çorbalarda tuz seviyesinin yüksek olduğu, bunun da tansiyon ve felç riskini artırdığı tespit edildi.

İngiltere'deki Consensus Action on Salt and Healt (CA georgia seo SH) isimli sağlık hareketinin yaptığı araştırmada 575 çeşit çorbanın yüzde 25'indeki tuz seviyesinin standartların üzerinde olduğu belirlendi.

Uzmanlar, çok miktarda tuz alımının yüksek tansiyon ve felç riskini arttırdığını vurguladı. Aralık ve Şubat ayları arasında, süper marketlerde satılan biz dizi hazır çorbayı test eden CASH, tuzun çorbalarda ne kadar fazla kullanıldığına dikkat çekti.

EN FAZLA 6 GRAM TÜKETİN

Yetişkinler için maksimum tuz tüketiminin günde 6 gram olduğunu belirten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yetkilileri, 100 gramlık hazır çorbada ortalama 0,6 gram tuz olması gerektiğinin altını çizdi.

CASH Başkanı Prof. Graham MacGregor, çorbaları da kapsayan gıda endüstrilerinin büyük çoğunluğunun yavaş yavaş ürettikleri gıdalardan tuzu çıkarmaya başladığını söyledi. Araştırma, çorba gibi sağlıklı görünen gıdalarda da yüksek miktarlarda tuz bulunabileceğini ortaya çıkardı.Kategori : SAĞLIK