'CHP'nin ahlaksız teklifini reddettik'

  • Ana Sayfa
  • 'CHP'nin ahlaksız teklifini reddettik'
'CHP'nin ahlaksız teklifini reddettik'
CHP'nin 1999’da HADEP'ten sonra ÖDP'ye de ittifak teklifi götürdüğü ortaya çıktı.Abone ol

Dönemin ÖDP Genel Başkanı olan BDP Milletvekili Uras, "Bize 'Sizleri Diyarbakır’dan aday gösterelim. Kürtler’in oylarını almak istiyoruz’ dediler. Ahlaksız teklifi reddettik" dedi...

Bugün'den Bilal Çetin'in haberine göre 1999'da CHP-HADEP ittifakı için terör örgütü PKK'nın Avrupa sorulmusu ile yüz yüze görüştüğü iddia edilen CHP lideri Deniz Baykal'ın o dönem ÖDP'ye de teklif götürdüğü ortaya çıktı. ÖDP eski Genel Başkanı ve BDP Milletvekili Ufuk Uras, 1999 seçimleri öncesinde Baykal’ın ÖDP’ye de ittifak t seo company eklifinde bulunduğunu açıklayarak "Ahlaksız teklifi reddettik" dedi.

AHLAKSIZ TEKLİF

1999 seçimleri öncesinde CHP’li Bülent Tanla’nın ÖDP Genel başkan Yardımcısı Saruhan Oluç ile görüştüğünü açıklayan Uras, Tanla’nın, ittifak önerisinde bulunduğunu belirterek, "Bize 'Sizleri Diyarbakır’dan aday gösterelim. Kürtler’in oylarını almak istiyoruz' dediler. Biz bu teklifin kamuoyuna açık açık yapılmasını istedik. Ancak bunu açık açık yapamayacaklarını söylediler. Bu nedenle ahlaksız teklif olarak nitelendirdiğimiz bu teklifi reddettik" dedi.

HADEP’TEN SONRA BİZE

Uras, CHP’nin 1999 seçimleri öncesinde ittifak için büyük çaba harcadığını belirtirken "Sırrı Sakık’ın açıklamalarından anladığım kadarıyla önce HADEP’le görüşme yapmışlar. Ondan sonra bize gelmişler. Ben CHP’nin HADEP’le ittifak arayışını yalanlamasını anlamıyorum. Bu insanlara vebalı muamelesi yapılması doğru değildir. 1999 seçimlerinde ittifak yapılmıştır. CHP tarafından yapılan ayaküstü yalanlamalar doğru değil" diye konuştu. Uras, yaşanan hiçbir şeyin gizli kalmayacağını belirterek, “ Siyasiler adımlarını atarken dikkat etmeli” dedi.

PKK'NIN AVRUPA SORUMLUSUYLA GÖRÜŞME YAPTI

CHP-HADEP görüşmelerini yapan kilit isimlerden dönemin İHD Mardin Şube Başkanı Cemil Aydoğan, BUGÜN’e yaptığı açıklamada şok görüşmeyi şöyle anlatmıştı:

"Baykal, HADEP’in Genel Merkezi’ndeki Sırrı Sakık, Murat Bozlak, Sedat Yurttaş gibi isimlerden kurtulmak için PKK’nın Avrupa sorumlularıyla görüşmek istedi. Avrupa sorumlularıyla görüşmesini sağlamaya çalıştım ama bir süre sonra bana 'Örgütün Avrupa sorumlularından Tuncelili biri gelip benimle görüşecek' dedi. Kimdi, neydi bilmiyordum ama gelip Ankara’da Baykal’la görüştü. Tanıyamadım. Muhtemelen, benimle görüşürken başka kanallarla da görüşüp Avrupa sorumlularına ulaşmıştı."Kategori : POLİTİKA