Fırtına hangi bakanla kuzen çıktı?

  • Ana Sayfa
  • Fırtına hangi bakanla kuzen çıktı?
Fırtına hangi bakanla kuzen çıktı?
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Ergenekon ve Balyoz operasyonlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.Abone ol

Bloomberg HT kanalında soruları yanıtlayan Günay, balyoz operasyonu kapsamında halasının oğlu Hava Kuvvetleri eski Komutanı İbrahim Fırtına’nın da gözaltına alındığını söyledi. Günay, bu durumun gözaltıları hükümet yaptırıyor diyenlere de yanıt teşkil ettiğini söyledi.

Haksız gözaltı ve tutuklamalara isyan eden Günay’ın açıklamaları şöyle:

Eski aletlerle yeni bir sitem kurmaya çalışıyoruz, ondan kaynaklanan sorunlar oluyor. Türkiye bir konuyu sorgularken sorgulama yöntemleri eskimiş. Örneğin Emniyet’in ya da hukukun kullandığı yöntemler artık bu çağda biraz terkedilmesi gereken daha özenle davranılması gereken yöntemler var.

Ergenekon, Balyoz operasyonları için mi söylüyorsunuz?

Evet şu an için söylüyorum. Çok önemli bir yargılama sürecinden geçiyoruz çok önemli bir araştırma ama bu süre geçmişteki hukuks avukat seo uzlukların geçmişteki yanlışlıkların sorgulanması ise o görüntüler vermemeye özen göstermesi daha dikkatli bir yöntem uygulamak gerekir. Osmanlıda bir söz vardır ‘Kötü aletle iyi iş yapılmaz’.

Nedir sizi rahatsız eden Emniyet ve yargının yöntemlerinde?

Herkesin biraz daha özenli, yaşadığımız dönemin kritik olduğunun farkında ve Türkiye’yi iyiye götürme gayretimiz olduğunu bilerek biraz daha dikkatli olmasının altını çizmek istiyorum. İnsanlar için bir saat haksız gözaltı, bir gün haksız gözaltı, bir ay haksız tutukluluk çok önemlidir. Bunu ancak yaşayanlar bilir. Yaşamayanlar ‘ Ne var canım bir günde ‘ diyebilir. Evet olağanüstü bir dönem yaşıyoruz ama hukuk devleti içinde saydamlaşmaya demokratikleşmeye yönelik bir genel kavram olarak olağanüstülük yaşıyoruz. Yoksa hukuk sistemi, anayasa, yasalar hepsi olağan şekilde işleyecekse o zaman herkesin daha yumuşak daha uyumlu bir üslup, daha spekülasyona meydan vermeyecek bir zamanlama gayreti göstermesi gerekecek. Özenle sözcük kullanmaya çalışıyorum çünkü Türkiye’de yasama yürütme yargı diye bir sistem var. Yasama ve yürütme genelde içiçedir ama yargı gerçekten Türkiye’de bağımsızdır. Sanıyorlar ki Türkiye’de hakim ve savcıları hükümet atıyor hatta Adalet Bakanlığı atıyor, en küçük bir etkisi yok sadece bir kurula başkanlık ediyor Adalet Bakanı dışardan zannediyorlar ki hakim bağımsızlığı zedelendi. Onların alanına giren hiç bir söz söylemek istemiyorum ama Türkiye’nin bütün kurumların bu olağan üstü geçiş dönemin demokratikleşme ve saydamlaşma döneminde hiç bir şekilde en küçük şekilde tartışmaya açmayacak şekilde hareket etmeleri lazım.

Balyoz’da gözaltına alınan Hava Kuvvetleri Eski Komutanı İbrahim Fırtına halanızın oğlu. Operasyonları hükümet yaptırıyor gibi bir algı var kamuoyunun bir bölümünde. Aileden sizi arayan, ne yapıyorsunuz diyen oldu mu?

En azından böyle bir olayla, gözaltıları hükümetin yapmadığını anlamak mümkün. Sayın Fırtına hem akrabam, hem uzun yıllardır tanıdığım çok saygı değer devlet adamı. Elbette herkesin mevcut bir siyaset durumu ile ilgili tartışmaları, eleştirileri olabilir ama ben demokrasiye karşı bir girişimi olmadığını yıllardır bu yana sürdüğüm ilişkiden biliyorum. Benim siyasi görüşüm karşısında takındığı tavırdan biliyorum. O yüzden bu sorgulamanın sonucunda serbest kalacağını biliyordum ama bu kadar uzun sürmesi üzdü beni.

Siyasi tercihinize takındığı tavır nedir, yani Ak Partiye katılmanızı destekledi mi?

Evet destekledi, hizmet yapmanın iş yapmanın doğru ve dürüst yapacağımı biliyordu. Böyle bir olayın içinde olan bir insanın siyasi harekete karşı komplonun içinde olan insanın müsamakar bir tavır alması beklenebilir mi? Tabii bunlarda yargının tartıştığı konular.

Sağlık durumunu sizden öğrenebiliriz o zaman? Geçmiş olsun demişsinizdir, arayıp…

Evet, son derece uygar şartlarda misafir edildiler, o konuda bir sıkıntı olmadı.Kategori : POLİTİKA