Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat bitti

  • Ana Sayfa
  • Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat bitti
Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat bitti
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Bin yıl sürecek" denilen 28 Şubat'ın bittiğini söyledi. Abone ol

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) düzenlediği 'Türkiye Buluşmaları' isimli konferasta İstanbullulara demokratik açılımı anlatan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, konferans sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

" '28 şubat bin yıl devam edecek' deniliyordu, bitti mi?" sorusuna Çiçek, " '. İyi ki bitti, Türkiye artık geriye dönemez." ifadelerini kullandı.

“BİZİM ÜLKEMİZDE İKİ TİP SORUN VAR“
Cemil Çiçek , Türkiye’de iki tip sorun olduğunu kaydetti. Çiçek, “Bizim ülkemizde iki tip sorun var. Bu sorunların bir kısmı hükümetlerden kaynaklanır. Kendisi sorun olan hükümetler döneminde sorun vardır. Hükümet gider sorun biter.Bundan 7 yıl evvel üç benzemezin kurduğu bir hükümet vardı. Kendi içinde boğuşmaktan icraat yapamayan hükümet var backlink dır. O hükümet gitti; vatandaş istikrara oy verdi. Türkiye bir daha o sıkıntılara düşmek istemiyorsa tercihlerinde bunu gözetmelidir. Bir de hükümetler kim olursa olsun devletin sorunları vardır. Bu T.C. devletinin sorunlarıdır . 18 Kasım 2002'den bu yana gelen sorunlar T.C. devletinin sorunlarıdır. Gelecek nesillerin bu bedelleri ödememesi adına bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. İki alternatifi vardır devlet sorunuyla karşılaşan hükümetin. Bir, devlet sorunlarının kenarından dolaşırsınız. İki sorunun üzerine gidersiniz. Bunlara reformcu hükümetler derler. Demek ki iki türlü hükümetler var. Bir idari maslahatçılar var bir de reformcular var. 18 Kasım 2002'den bu yana Ak Parti olarak uğraştığımız sorunlar devletin sorunlarıdır Ak Parti’den kaynaklanan sorunlar değildir" dedi.

“TÜRKİYE'DE HALEN DEMOKRASİ AÇIĞI VAR“
Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Demokrasi sorun çözmenin ön şartıdır. Türkiye’de bir demokrasi sorunu var. Demokrasi teorisindeki tariflerle Türkiye arasındaki makas hala açıktır. Ak Parti dönemindeki çalışmalarla bu açığı kapatmaya çalıştık. Demokraside epey alanda Türkiye pek çok mesafe kat etmiştir. Türkiye de halen demokrasi açığı var.“dedi.

“Demokrasi talebi hak ve özgürlük talebidir'' diyen Çiçek, “Bugün sahip olduğumuz özgürlükler dünün yasaklarıdır. İstanbul’un bir belediye başkanı bir şiir okudu diye içeri tıkılabilmişse zaten demokrasi sorunu vardı“ diye konuştu.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ
Çiçek, “Muhalefetin çifte standardı ve ikiyüzlülüğü nedeniyle devletin taahhüdünü unutuyor çoğu kimse. 1963'den 2010'a Türkiye'nin AB'ye girebilmek için bir demokrasi taahhüdü var. Elbette devlette devamlılığın gereği olarak ben AB'ye üye olmak istiyorum bunun için de yüksek standartta bir demokrasiyi taahhüt ediyorum. Biz Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getireceğiz demişiz bu politikalarımıza karşı çıkanlar var. Bu politikalar nereden çıktı diyenlerin bu taahhüdün altında imzası var“ dedi.

“BİZ BİRİNCİ LİG ÜLKESİYİZ“
Çiçek, muhalefete yüklenerek, ''Terörist başı niye şöyle diye böyle evelenenlere sormak lazım. Ama 57. Hükümet döneminde gündeme getirilen paketlerin bir tanesinde anayasadaki idam cezası kalkmıştır. Biz 3. lig ülkesi değiliz. 2. lig ülkesi değiliz. Biz 1.lig ülkesiyiz. Ortadoğu'da Balkanlar'da Türkiye‘nin katkısı olmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceği bir 1. lig ülkesiyiz. . Bu anayasa olduğu sürece Türkiye'nin AB ye uyum süreci epey uzaklardadır.Bu reformlar gerçekleşirken her zaman kamuoyuna pompalanan üç dört tehlike vardır. İnsanların demokrasi talebi olduğu zaman karşımıza çıkan klişe sloganlar var. Devlet yıkılır, ekonomi mahvolur, rejim çöker diye'' şeklinde konuştu.Kategori : POLİTİKA