Başörtüsü yasağı için toplandılar

  • Ana Sayfa
  • Başörtüsü yasağı için toplandılar
Başörtüsü yasağı için toplandılar
28 Şubat'ın 13. yıldönümünde yapılan toplantıyla başörtüsü yasağının kaldırılması için çağrı da bulundular.Abone ol

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER) 28 Şubat darbesinin 13. yıldönümünde bir basın toplantısı düzenledi.

http://28subat1000yilsuremez.blogspot.com/ adresinde imzaya açılan bildiriye aralarında yazar ve gazetecilerin, siyasi parti temsilcilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının olduğu birçok isim ve kurum da destek verdi.

Bildiride “Aşağıda imzası bulunan kurum ve kişiler olarak bizler darbeler tarihi ile yüzleşme inisiyatifinin toplumun çeşitli kesimleri tarafından ortaya konduğu ve darbe planlayanların yargılandığı bu süreçte 28 Şubat’ın teme yerel seo l taşı olan bu vahim yasağın ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Bizler “bu ülkede kadınların kıyafetleri yüzünden aşağılanmasını, haklarının gasp edilmesini, tacize uğramalarını istemiyoruz” diyen herkesi bu yasağa karşı sesini yükseltmeye ve ‘ama’sız bir mücadeleye çağırıyoruz. Hükümeti de bu adaletsiz yasağı hayatın her alanından kaldırması için derhal göreve davet ediyoruz. Başörtülü kadınların sabırla yaşayacağı bir 987 yılı daha yok!” ifadelerine yer verildi.

BİR ÇOK KESİMDEN DESTEK ALDI

Bildirinin destekçileri arasında yer alan bazı isimler:

Prof.Dr. Murat Belge, Ali Bayramoğlu, Sezen Aksu, Alper Görmüş, Prof.Dr. Ahmet İnsel, Prof.Dr. Baskın Oran, Prof.Dr. Fuat Keyman, Prof.Dr. Halil Berktay, Zeynep Tanbay, Gülten Kaya, Fermani Altun, Teoman, Abdurrahman Kurt, Hüseyin Ergün, Altan Tan, Sevan Nişanyan, Av. Ergin Cinmen, Prof.Dr. Nüket Sirman, Prof.Dr. Arus Yumul, Merve Kavakçı, Mihail Vasiliadis, Prof.Dr. Fatmagül Berktay, Prof.Dr. Erol Katırcıoğlu, Doğan Tarkan, Esmeray, Fatma Bostan Ünsal, Etyen Mahçupyan, Kutluğ Ataman, Ayşe Böhürler, Ayşe Hür, Cafer Solgun, Cihan Aktaş, Roni Marguiles, Nuray Mert, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Cüneyt Ülsever, Doç.Dr. Bekir Berat Özipek, Doç.Dr. Levent Korkut, Doç.Dr. Mualla Kavuncu, Doç.Dr. Sevgi Kurtulmuş, Doç.Dr. Zeynep Direk, Hidayet Tuksal, İbrahim Karagül, İhsan Eliaçık, Leman Yurtsever, Leyla İpekçi, Markar Esayan, Mehmet Atak, Prof.Dr. Mehmet Altan, Mehmet Atlı, Mustafa Akyol, Nagehan Alçı, Akif Emre, Nabi Yağcı, Nazlı Ilıcak, Nazmiye Yılmaz, Necla Koytak, Prof.Dr. Hüseyin Hatemi, Prof.Dr. İlhami Güler, Prof.Dr. İhsan Dağı, Prof.Dr. Levent Köker, Prof.Dr. Melek Göregenli, Prof.Dr. Mithat Sancar, Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Prof.Dr. Vahap Coşkun, Prof.Dr. Yasin Aktay, Prof.Dr. Yavuz Atar, Rasim Ozan Kütahyalı, Selim Temo, Şenol Karakaş, Sırrı Süreyya Önder, Sibel Eraslan, Yıldız Ramazanoğlu, Ufuk Uras, Yılmaz Ensaroğlu, Yrd. Doç.Dr. Mesut Yeğen, Abdurrahman Dilipak, Rober Koptaş, Zozan Özgökçe, Av. Sedat Yurttaş, Sebahat Tuncel, Vedat Aydın.Kategori : GÜNCEL